czwartek, 23 czerwca 2016

SZENSZTAT - co to w ogóle jest?

Ruch Szensztacki, bo tak brzmi pełna nazwa międzynarodowego ruchu katolickiego, do którego należę. Powstał on 18 października 1918r., gdy ojciec założyciel  Ruchu - o. Józef Kentenich wraz z sodalisami, których był ojcem duchownym w niższym seminarium duchownym zawarł pierwsze Przymierze Miłości z Matką Bożą Trzykroć Przedziwną! Wydarzenie to miało miejsce w Schönstatt (z niem. piękne miejsce) – dzielnica miasta Vallendar, leżącego koło Koblencji w Niemczech. Ruch Szensztacki jest w skrócie nazywany "szensztat" właśnie od nazwy niemieckiej dzielnicy, gdzie znajduje się Pransanktuarium. Naszym celem jest aktywne apostolstwo i aktywizacja katolików świeckich w dziele głoszenia nauki Jezusa Chrystusa. Ruch Szensztacki ma charakter maryjny, pedagogiczny i apostolski, a także skupia osoby, które kierują się w życiu praktyczną wiarą w Opatrzność Bożą i miłością do Matki Bożej. Maryja jest naszym wzorem i chcemy być Jej odbiciem w naszym codziennym życiu.
Międzynarodowe logo Ruchu Szensztackiego
źródło: wikipedia
Matka Boża Trzykroć Przedziwna (MTA), Prasanktuarium, Sanktuarium - te kilka haseł dla większości z was, moich czytelników są obce. Dla mnie zaś są to jedne z najważniejszych słów jakie do tej pory poznałam w swoim życiu. Także, czym różni się Sanktuarium od Prasanktuarium, a także rozwinięcie skrótu MTA oraz wyjaśnienie kilku słów w dalszej części tego posta. 

źródło: grafika google
MTA (łac. Mater Ter Admirabilis - Matka Trzykroć Przedziwna). 
Tytuł “Matka Boża Trzykroć Przedziwna” pochodzi od Jezuity o. Jakuba Rem. W 1604 miał objawienie, że ulubionym tytułem Maryi z Litanii Loretańskiej jest Mater admirabilis („Matka Przedziwna”). Zostało to potwierdzone wizją, którą miał podczas śpiewania litanii przez uczniów, w czasie której nakazał uczniom trzykrotnie odśpiewać ten tytuł. Wtedy to i studenci zaczęli określać Maryję mianem Mater Ter Admirabilis – Matką Bożą Trzykroć Przedziwną.
W 1915 r. studenci z Szensztat uważali, że tytuł ten doskonale oddaje ich stan ducha i odczucie tęsknoty, postanowili rozpalić silną gorliwość Maryjną, która odzwierciedlałaby się w samokształceniu i apostolstwie, W tym duchu wybrali Mater Ter Admirabilis, jako tytuł dla swojego wizerunku Maryi – Matka Boża Trzykroć Przedziwna, którą szybko zaczęli zdrabniać jako MTA.


Sanktuarium a Prasanktuarium. Na całym świecie jest już ponad 200 niemal identycznych kapliczek - sanktuarium. W tym, w naszym kraju jest ich 6 (w Koszalinie, w Bydgoszczy, w Świdrze k. Warszawy, w Józefowie k. Warszawy, w Winowie k. Opola i w Zabrzu-Rokietnicy). Prasanktuarium jest tylko jedno - w Niemczech. To w nim zostało zawarte pierwsze Przymierze Miłości i to w nim powstał ruch szensztacki. Nna jego wzór, budowane są wszystkie sanktuaria. 
Powyższe zdjęcia prezentują Prasanktuarium! Bardzo się cieszę, że udało mi się już być w tym miejscu, tym bardziej, że byłam tam w czasie obchodów 100-lecia naszego ruchu, na które przyjechało bardzo wiele osób z całego świata! 2 następne zdjęcia przedstawiać będą Sanktuaria w Koszalinie i 2 kolejne w Świdrze k. Warszawy.Myślę, że jak na pierwszy, wstępny post dotyczący szensztatu już wystarczy. Gratuluję i dziękuję wszystkim, którzy dodarli do samego końca! Takie posty od czasu do czasu na pewno będą się pojawiały. Dajcie znać w komentarzach czy chcecie się dowiedzieć np. jak zaczęła się moja historia z szensztatem. :)

A czy ktoś z was słyszał wcześniej o szensztacie, albo o Sanktuariach? ;)

Żegnam się dziś z wami naszym szensztackim zwrotem:
Nos cum prole pia benedicat Virgo Maria! 


Strony, z których korzystałam w czasie przygotowania tego wpisu:

2 komentarze:

  1. Dla mnie troszkę mało ciekawy post, ale wygląd bloga jest ładny :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jejku! Pierwszy raz spotykam bloga, na którym poruszany jest taki temat :) Ja o Sanktuariach slyszałam ale o szensztacie to nie :)

    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń